Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / WANDA LANDOWSKA

Landowska mektup (21.6.1957)WANDA LANDOWSKA                                                                                                           Lakeville, Conn.
                                                                                                                                        Tel: Hemlock 5-9308

 

Bay Cevad Memduh ALTAR
Yenişehir Hatay sokak 17 B, D.2
Ankara-TURQUIE

 

                                                                                                                                          21 Haziran 1957

 

Muhterem ve aziz dostum,

            23 Mayıs ve 5 Haziran tarihli mektuplarınıza çok teşekkür ederim, fotoğrafın sağ salim size ulaştığına ve hoşunuza gittiğine sevindim.
Ayşe Savaşır halen Lakeville’e yerleşmiş ve klavsen çalışmalarına başlamış bulunuyor.
Bay Dolunay’dan, kopyasını size burada yolladığım bir mektup aldım. Sekreterim de onunla telefonda konuşma zevkine erişti.
            Türk hükümetinin Ayşe’ye yaz boyunca benden haftada bir dersten fazlasına izin verememesine üzüldüm. Geçen 23 Mart tarihli mektubumda size söylediğim gibi, Ayşe’nin klavsen çalışmalarına az zaman ayırabilmesi nedeniyle, benden haftada en az iki ders alması, ayrıca bugünden Ekim ayına kadar da klavsenin tekniği ve reglajı konusunda asistanımdan bir dizi ders alması gerekiyordu. Unvanına layık bir klavsenci olarak yetişebilmesi için bu asgari bir sayıdır.
            Ayşe’nin şimdiye kadar kendisine tanınan haklardan azami yararlanabilmesi için Haziran ayındaki derslerini ben şöyle düzenledim: ben Ayşe’ye iki ders vereceğim ve öteki iki dersi asistanımdan alacağı yedi derse dönüştüreceğiz (ki bu derslerin ücreti 15 dolardır). Böylelikle Ayşe benimle yapacaği çalışmalar için vazgeçilmez olan teknik temele sahip olabilecektir.

(El yazısıyla)

Bu not elinize geçtiğinde sağlığınızın yerinde olacağı umuduyla, size en iyi dileklerimi yolluyorum, aziz dostum

                                                                                                                               sevgilerimle

                                                                                                                               Wanda Landowska

 

Not: Ayşe’nin dersler arasında çalışabilmesi için, nakliye de dahil olmak üzere 45 dolar gibi çok cüzi bir bedel karşılığında Ekim ayına kadar evinde kiralayabileceği bir piyano bulmasına yardımcı olduk. Klavsen çalışmalarına gelince, Ayşe’nin her gün evime gelerek benim çalgılarımdan birinde çalışmasına istisnai olarak izin vermiş bulunuyorum. Bunun bedeli yalnızca çalgının bakım (akort ve reglaj) ücreti, yani ayda 25 dolar olacaktır.