Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / WANDA LANDOWSKA

Landowska mektup (23.3.1957)WANDA LANDOWSKA                                                                                                                      23 Mart 1957

 

Bay C.M.ALTAR
Hatay sokak 17 B, D.2
Ankara-Yenişehir, Türkiye

 

Aziz dostum,

            Denise Restout’dan 9 Şubat günü size yazmasını istediğim mektubu aldığınızı ümit ediyorum. Acaba Madame Gusta Goldschmidt’i görebildiniz mi?
Her şeyden önce, izin verirseniz Türkiye’deki ilk klavsen sınıfına benim adımı verme düşüncenizin beni ne kadar duygulandırdığını söyleyeyim. Bu sınıfın başarısı için en iyi dileklerimle birlikte size ekte imzalı bir fotoğrafımı yolluyorum.
           Bay Dolunay’dan çok nazik bir mektup aldım. Ona yazdığım cevabın bir kopyasını da size yolluyorum.
Matmazel Ayşe Savaşır 9 Mart’ta Lakeville’e geldi. Ne yazık ki ben o gün hastaydım ve onu göremedim. Onunla meşgul olan sekreterim onun ne kadar hoş bir insan olduğunu söyleyerek şu anda yapmakta olduğu işleri bana anlattı. Onun klavsen çalışmaları için önerdiğim ve Bay Dolunay’a da bildirdiğim çalışma planı şöyle:
           Ders yılı boyunca Matmazel Savaşır’ın Juillard School’daki çalışmalarıyla son derece meşgul olacağını kuşkusuz siz de biliyorsunuzdur. Klavsen çalışmalarına yeterli zaman ayıramayacaktır. Bu yüzden, kendisini yoğun bir şekilde klavsen çalışmalarına verebilmesi için dört aylık yaz tatilinden yararlanması gerekecek. En iyisi onun gelip Lakeville’de oturması olacaktır, biz burada onun bir lojman bulmasına ve çalışabileceği bir klavsen kiralamasına yardım ederiz. Hazirandan Ekim’e kadar Matmazel Savaşır’ın benden ortalama haftada iki ders alması gerekecek. Ayrıca klavsenin tekniği ve reglajı konusunda yardımcım Denise Restout’dan da birkaç ders alması gerekli. Çünkü klavenci olmaya layık kişinin çalgısının mekanizmasını adamakıllı tanıması ve onun reglajını kusursuz bir şekilde yapmayı öğrenmesi şarttır.
           Böylelikle Ekim ayında başlayacak olan yeni ders yılından önce Matmazel Savaşır’ın sağlam bir temel edinebileceğini umuyorum. O zaman gelince, bir yandan Juilliard’daki çeşitli kurslara girerken, onun çalışmalarını klavsene de devam edebileceği şekilde nasıl düzenleyebileceğimizi ve benden ders almak için ayda kaç kere Lakeville’e gelebileceğini de düşünürüz.
           En iyi dileklerimi ve dostluk duygularımı sunarım, aziz dostum.

 

                                                                                                                                        Wanda Landowska